Sümerbank Gıda olarak başladığımız yere geri dönmenin mutluluğu içindeyiz. Yıllar önce çıktığımız bu topraklara şimdi “neler yapabiliriz?” diyerek dönmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Heyecanlıyız…

Aslına sadık kalarak kurduğumuz Siyez Evinde başta bulunduğumuz konağın geçmişini anlatmak üzere, Sümerbank’tan Siyez Buğdayı’na, Ilgaz’dan Daday’a, berberiden taş baskıya, Kastamonu’nun kültürel ve ekonomik değerlerine dair pek çok şeyin tanıtımını ve yapacağız. Burası bir müze değil. Yaşayan ve misafirlerine anlatacak pek çok şeyi olan bir ev.

Ayrıca bu evde Kastamonu bölgesine özgü Siyez Buğday’ı ve Siyez Buğday’ından elde edilen tüm ürünlerin üretimini ve satışını yapacağız. Geleneksellik ile modernizmi birleştirerek yeniden tasarladığımız Siyez Evi’nde nice güzellikleri beraber yaşayacağımıza olan inancımızla…

SİYEZ EVİ’NİN HEDEFLERİ NELERDİR?

 1. Günümüz buğdayının atası olan Siyez Buğday’ını başta ülkemiz olmak üzere tüm Dünya’ya en doğru biçimde tanıtmak.
 2. Yoğun kimyasal girdi kullanımı (zirai ilaç ve kimyasal sentetik gübre) sonucu kirlenen toprakların ıslah edilmesi için bölgede organik tarımı başlatmak.
 3. Türkiye’nin organik sertifikalı siyez ihtiyacının büyük bölümünü anayurdu olan Kastamonu’da ürettirip diğer illere göndermek.
 4. Yörenin kendisine özgü değerlerine sahip çıkarak unutulmaya yüz tutmuş olanları tekrar canlandırmak.
 5. Siyez Evi’ni bir ticarethane olarak görmenin ötesinde burayı bölgeye ve insanlara dönük çeşitli projelerin geliştirildiği, kültür sanat etkinliklerinin yapıldığı bir akademi olarak işletmek.
 6. Yaşamın kaynağı olan geleneksel tohuma sahip çıkmak, ata tohumu korumak ve çoğaltmak.
 7. Bölgenin sahip olduğu olanakların analizini yaparak faydalı olacakların uygulayıcısı olmak.
 8. Bölgenin koşullarına uygun olan ekoturizmin gelişmesine katkı sağlamak.
 9. Bölgenin etnik ve kültürel yapısını bozmayacak şekilde bölgeye uyumlu yenilikler getirmek.
 10. Siyez buğdayı ürünlerinin en kalitelisini üretmek ve büyük şehirlere kadar kalitesini kaybetmeden ulaşmasını sağlamak.
 11. Verimi yükseltmek için kaliteyi düşüren çalışmalardan uzak durarak doğaya, insana ve geçmişe saygılı güvenilir üretim yapmak ve yaptırmak.
 12. Yılların getirdiği bilgi birikimini yöre halkı ile paylaşmak. Öğretirken öğrenmek…
 13. Köylerden kente göçü tersine çevirme yönünde ciddi adımlar atarak bölgede yeni istihdamlar oluşturmak.